Szent István és a magyar államalapítás ünnepén, augusztus 20-án Áder János köztársasági elnök, Orbán Viktor miniszterelnök és Kövér László, az Országgyűlés elnöke jelenlétében felavatták a budapesti Kossuth téren, az Országházzal szemben épült Összetartozás emlékhelyét, amely a trianoni békediktárum 100. évfordulója alkalmából készült. (Az alkotást eredetileg június 4-én, Trianon évfordulóján avatták volna föl, de a járvány miatt az ünnepséget el kellett halasztani). 

Áder János köztársasági elnök (középen, b3) Orbán Viktor miniszterelnök (b2) és Kövér László, az Országgyűlés elnöke (b4), valamint a Kossuth tér megújítását célzó Steindl Imre Program vezetője, Wachsler Tamás (b5) jelenlétében átadja az Összetartozás emlékhelyét a Kossuth téren az államalapítás és az államalapító Szent István király ünnepén, 2020. augusztus 20-án. Az emlékhelyet az eredeti tervek szerint a trianoni békediktátum századik évfordulóján, június 4-én, a nemzeti összetartozás napján nyitották volna meg, de a koronavírus-járvány miatt elhalasztották az átadását (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

Az alkotás Kossuth tér irányából mélyülő, száz méter hosszú, négy méter széles rámpáján lehet eljutni az utcaszint alatt álló, több darabra hasított gránittömbhöz, amelynek közepén az örökláng lobog. A mécses nyitott, de tetővel fedett térben van elhelyezve. Az alkotás Zimay Balázs építész és Mohácsi Sándor tájépítész munkája. 

A mintegy száz méter hosszú emlékmű oldalán a történelmi Magyarország településeinek neveit vésték kőbe (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

A földbe mélyített  emlékmű két oldalán kaptak helyet a Magyar Királyság 12 537 településének kőbe faragott nevei, az 1913-as összeírás szerinti helységnevek.


Természetesen Budapest is helyet kapott a nevek között (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

Az emlékműre sokan kíváncsiak (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

Az alkotás végén örökláng ég (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

Az alkotás anyaga és kialakítása egészen különleges fényjátékokat produkál (Fotó:MTI/Koszticsák Szilárd)

Nyitókép: Az Összetartozás emlékhelye a budapesti Kossuth téren (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)