Noha a beérkezett pályaművek számos értékes, eredeti felvetést tartalmaztak, mégsem talált olyan tervet a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) által az új építészeti múzeum tervezésére kiírt Építészet Ligete tervpályázat bírálóbizottsága, amely egyértelműen és általánosságban jó megoldást kínált volna – írta közleményében az MMA.

Az MMA 2021 szeptemberében hirdetett egyfordulós építészeti tervpályázatot, Építészet Ligete címmel a fenntartása alatt működő Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ (MÉM MDK) gyűjteményeinek és új kiállítóhelyének elhelyezésére, valamint közintézményi funkcióinak ellátására szolgáló épületegyüttes tervezésére. A feladat egy olyan kortárs komplexum tervezése volt az egykori BM Kórház telkén, a budapesti Bajza utca és Városligeti fasor kereszteződésénél, amely a meglévő történeti épületek integrálásával XXI. századi otthont tud kínálni a MÉM MDK-nak – fogalmaz a közlemény.

A BM Kórház épülete a bontás előtt (forrás: Google Streetview)

A bizottság tagjai 2021 novemberétől 2022 februárjáig összesen négy alkalommal egyeztettek a Lechner Tudásközpont lebonyolítói részvételével meghirdetett tervpályázatról, amelyre összesen 36 pályamű érkezett, ebből 33-at találtak érvényesnek.  A bizottság javaslata nyomán a kiíró egyik pályázóval sem kíván közbeszerzési eljárást lefolytatni a továbbtervezésre – közölte az MMA.

A közlemény felidézte, hogy az Európában elsők között megalakult, intézményes magyar műemlékvédelem több mint 140 éves múltra tekint vissza, a Magyar Építészet Múzeuma pedig 1968-as alapításával ugyancsak a legrégebbiek közé tartozik a hasonló intézmények sorában. E hagyományok közös örököse és jogutódja a 2017-ben létrehozott Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ (MÉM MDK), amely a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) fenntartásában működik.

Légi fotón a volt BM Kórház telke (forrás: memmdk.hu

A MÉM MDK létrehozásáról és intézményi helyzetéről egy 2017. novemberi kormányhatározat döntött. Ennek értelmében az MMA tulajdonába került a Városligeti fasor 9–11. szám alatti, egykori BM Kórház épületegyüttese, azzal a céllal, hogy itt valósuljon meg a MÉM MDK végleges elhelyezésére szolgáló beruházás.

Mint arról mi is hírt adtunk, a  2007-ben bezárt BM Kórház Bajza utca és Városligeti fasor sarkán lévő telekegyüttesén alakítják ki a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központot. A bontások tavaly nyáron befejeződtek. A tervezett épület kisebb lesz az elbontott házaknál, így a telken nagy zöld felület marad. A tervpályázatot 2021 szeptemberében írták ki.

Az épületegyüttes rekonstrukciójának megvalósításával összefüggő közigazgatási hatósági ügyeket a kormány nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé, a beruházást kiemelten közérdekűvé nyilvánította.

Városligeti (Gorkij) fasor 9–13., BM Korvin Ottó Kórház 1970-ben (fotó: Fortepan/Képszám: 74329)

A múzeumfejlesztés első fázisa, a területen lévő Walter Rózsi-villa Kokas László tervei alapján újul meg várhatóan 2022 tavaszára. Ez lesz Budapest első, két világháború közötti élvonalbeli épülete, amely a nagyközönség számára is látogatható lesz, a kiállítások mellett pedig programhelyszínként, a főváros új építészeti-kulturális központjaként is üzemel majd az épület – hangsúlyozta az MMA.

A most kiírt Építészet Ligete pályázaton rangsorolás nélküli díjazással 10-10 millió forintot ítélt a bírálóbizottság Szabó Péter és az OKKA Építésziroda, valamint Karlovecz Ádám és munkatársai terveinek az Építészet Ligete tervpályázaton a Magyar Művészeti Akadémia közleménye szerint.

A bizottság további tíz tervet javasolt megvételre, köztük a Hetedik Műterem, a 3h Építésziroda pályázatait, illetve a Zaha Hadid Architects és a Finta Stúdió közös munkáját. Bár első helyezettet nem hirdettek, a díjazott és megvett tervek készítőinek munkáját összesen 58 millió forinttal ismeri el a kiíró MMA.

A bírálóbizottság elnöke Vashegyi György, az MMA elnöke, társelnöke Füleky Zsolt építész, a Miniszterelnökség építészeti, építésügyi és örökségvédelmi helyettes államtitkára voltak. A bizottság tagjai: Almássy Kornél építőmérnök, a MÉM MDK igazgatója; Csapó Balázs építész, a Budapesti Építészeti Kamara elnöke; Fülöp András régész, műemléki szakértő, a MÉM MDK tudományos kutatója; Kemecsi Lajos etnográfus, a Néprajzi Múzeum főigazgatója; Krizsán András építész, a Magyar Építőművészek Szövetségének elnöke; Sólyom Benedek építész, Erzsébetváros főépítésze; Szalay Tihamér építész, a Magyar Építész Kamara alelnöke; Tima Zoltán építész, az MMA rendes tagja; valamint Turi Attila építész, az MMA Építőművészeti Tagozatának vezetője.

Forrás: pestbuda.hu, MTI

Nyitókép: A Városligeti fasor 9–11. területére épül majd az új múzeum (fotó: mma.hu)