Keresés az archívumban

Tisza Kálmán 140 évvel ezelőtt nyújtotta be az állandó országház építéséről szóló törvénytervezetet Az 1867-es kiegyezés megkötése után még inkább felgyorsult Budapest amúgy is dinamikus fejlődése, az ország anyagi és kulturális gyarapodása, a kapitalista gazdaság térnyerésével. Csakhogy a magyar fővárosban nem álltak rendelkezésre olyan középületek, amelyek befogadhatták volna a parlamentáris jogállammal együtt járó intézményeket, mint például az egyes minisztériumokat vagy a kétkamarás országgyűlést.
Az alkotópálya meglepő befejezése – Lechner Ödön utolsó terve Lechner Ödön a magyar építészeti formanyelv legelkötelezettebb híveként élete nagy részét egy új, nemzeti stílus létrehozásának szentelte. Utolsó tervét – melyet a Ferenc József-emléktemplom számára készített éppen 110 évvel ezelőtt – mégis a régi, történelmi stílusok modorában rajzolta. A meglepő fordulatot azonban árnyalják a pályázati feltételek, melyeket figyelembe véve a mű egyáltalán nem az elvek megtagadásáról szól.
Sokba került 100 éve villamoson utazni – Nyolcszor emelkedtek egy év alatt a tarifák Az 1920-as évek nagyon nehéz időszakot hoztak a Trianon sokkjából alig éledő ország számára. A gazdasági nehézségeket meglehetősen intenzív infláció követte, emelkedtek a megélhetési árak, és természetesen a tömegközlekedés tarifái is. Száz évvel ezelőtt, 1923-ban egy év alatt nyolcszor kellett módosítani a viteldíjakat, míg 1923 októberében a díjak rendszerét is átalakították.
Aki az Országos Műszaki Múzeumot alapította: 100 éve született Szabadváry Ferenc tudománytörténész Szappangyáros család leszármazottakként, „osztályidegenként” lett egy országos múzeum alapítója, a tudománytörténet jeles művelője, akit csak megkésve ismertek el. 100 éve született Szabadváry Ferenc.
Új parkolási rendszert vezetnek be Budapesten Négy zónatípusból álló, új parkolási rendszert vezet be a Fővárosi Önkormányzat, nő a fizetős övezetek területe, és emelkednek a parkolási díjak is. Az új szabályozás szeptember 5-től lép életbe.
A reformkorban volt az első pesti lóverseny Széchenyi István szervezésében Széchenyi István évekig dolgozott azon, hogy itthon is meghonosítsa az Angliában megismert lóversenyeket. Már 1821-ben kidolgozta a lóversenyszabályzatot, és 1822-ben engedélyt kért a lóversenyek megtartására. Ezt elsőként Pozsonyra kapta meg 1826-ban, majd 1827-ben Pesten is megtarthatta a versenyt.
Munkásszállóból irodaház – Még idén elkészülhet az egykori Postás Hotel felújítása Az Ecseri úti metrómegállónál, az Üllői út 114–116. szám alatt toronyház magasodik az ég felé. Egykor a fejlődő posta munkaerőigénye hívta életre az épületkomplexumot, amely modern, gépesített postahivatal, munkásszálló és oktatási központ volt egyben. A torony fél évszázad után most funkciót vált, és a jelenleg is zajló felújítást követően, várhatóan még idén irodaházként nyit újra.
Díjazták az Eiffel Műhelyház és a Károlyi-Csekonics-palota felújítását Több budapesti épület kapcsán osztottak Pro Architectura díjakat, az Eiffel Műhelyház, az Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központért létrehozását, a Károlyi-Csekonics Palota felújítását, valamint a Párizsi Udvar Hotel épületkerámia-restaurátori tervezési feladatait is elismerték.
Világhírű építészek Budapesten Budapest adott otthont 1930-ban a XII. Nemzetközi Építészeti Kongresszusnak, melyre a világ minden tájáról érkeztek építészek. A háromévente megrendezésre kerülő eseményhez Budapesten kísérő rendezvényként egy nagyszabású építészeti tervkiállítást is tartottak, amelyet 1930. szeptember 6. és 16. között láthatott a közönség.
Február végén kezdődik a Lánchíd felújítása Eredményesen lezárult a Lánchíd felújítására vonatkozó közbeszerzési eljárás. A felújítási munkálatok február végén kezdődnek, míg a műszaki átadás-átvételi eljárás, a munkálatok befejezése 2023 őszére történhet meg.
Mesterművek panorámával – A Budavári Palotában jártunk Kulisszatitkok a Budavári Palotából: biztonsági okokból nincs az épületben gázszolgáltatás, így távfűtés biztosítja a meleget. A jelenlegi kupola pedig magasabb, mint amilyennek Hauszmann Alajos a korábbit tervezte. A századfordulón a palota Duna felőli összefüggő teremsoránál csak a versailles-i kastély teremsora volt hosszabb. Mi még a rendezvénykorlátozó szabályok életbe lépése előtt jártunk az épületben a Budai Várséták programsorozat keretében, a Nemzeti Hauszmann Program szervezésében.
Műemléki díjjal ismerték el a Rumbach Sebestyén utcai zsinagóga helyreállítását A fővárosban a Rumbach Sebestyén utcai zsinagóga és Ligeti Miklós szobrászművész egykori Stefánia úti műteremháza kapott elismerést példaértékű műemléki helyreállításért. A díjakat az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága ítélte oda a műemléki világnap alkalmából.
Százötven éves a Nágel-ház: egy lakóépület a tudomány és a kultúra szolgálatában Hazai egyetemeink és múzeumaink történetének volt olyan időszaka, amikor az állam még nem tudta megteremteni az önálló épületben való elhelyezés anyagi hátterét, a tudomány azonban már olyan szinten állt, amely megkövetelte a helyigények azonnali kielégítését. Bérházakat kerestek, hogy azokban, ha időlegesen is, de megoldják a gondokat. Ilyen volt a Lónyay utca, Gönczy Pál utca sarkán ma is álló, 150 éve épült, úgynevezett Nágel-ház.
A festőfejedelem hazatért – László Fülöp kiállítása a Nemzeti Galériában László Fülöp-kiállítással tiszteleg a Magyar Nemzeti Galéria a kiváló portréfestő előtt születésének 150. évfordulóján. A „Nagyvilág művésze vagyok” címet viselő tárlat a nagyon gazdag életmű gyöngyszemeiből válogat. A Budavári Palotában jövő év elejéig látható portréfestmények segítségével az érdeklődő bepillantást nyerhet a műfaj virtuóz fejedelmének egyedülálló képi világába.
Eötvös Lorándról nevezik el az új parkot a Normafánál A Normafa szomszédságában lévő egykori Hotel Olimpia helyén létesülő park Eötvös Loránd nevét kapja, az új utat pedig Erdős Pálról nevezik el. A tervek szerint a látogatók novemberben vehetik birtokba az új pihenőterületet.
Kihirdették az Anna-réti misézőhely ötletpályázatának eredményét Kiváló tervek születtek az Anna-réti miséző- és emlékhelyre, a megvalósításról később döntenek.
Szinte készen áll a Miniszterelnökség új otthona Már az egykori Karmelita kolostor környezetét rendezik, év elején beköltözhet a Miniszterelnökség a budavári épületbe. November végéig kiderülhet az is, ki készíthet majd ebédet a Miniszterelnökség dolgozói és az ott megrendezett események résztvevői számára.
Budapesti épületekért osztottak Pro Architectura-díjakat A Palatinus Strand, a vizafogói Szent Márton plébániatemplom és a zugligeti lóvasút-végállomás épületei kapcsán is díjakat osztottak.
Amikor fizetős volt a Margit-sziget Tudta, hogy 1948-ig fizetős volt a Margit-sziget? Előbb magántulajdonban, majd a főváros tulajdonában állva is fizetni kellett a tömegeknek a sziget meglátogatásáért.
Mézeskalácsházak állami pénzből – 110 éves a Wekerletelep Most 110 éve kezdődött a Wekerletelep építése. A városrész nyolcvan évig az állam tulajdonában állt, az alaposan megválogatott lakók csak bérelhették a lakásokat.
Kiterjesztik a fizetős parkolós övezeteket Budapesten A XI. kerülettől Zuglóig sokfelé kiterjesztik a fizetős övezetet a parkolásban.
Nemzetközi elismerést kapott a Budapest100 Budapest 11. kerületét és Kazincbarcikát is beválogatták az EU URBACT integrált városfejlesztési programjának díjazott települései közé.
Tovább drágulnak a budapesti albérletek Idén már átlagosan 155-160 ezer forintos havi lakásbérleti díjakra kell számítani Budapesten.
Bezár másfél évre az Operaház Most bezár, és 2019 elején nyithat újra az Operaház, amely széles körű felújításon esik át a következő másfél évben. Megújul egyebek mellett a több mint 10 ezer előadást kiszolgáló színpadgépészet, a nézőtér, a zenekari árok és a műhelyek, valamint a tetőtér és a pince is.
Jön a Ludovika Fesztivál A honvédtisztavatást megelőző száznapos ünnepség hagyományait folytatva szombaton ismét megrendezi a Ludovika Fesztivált a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE).
Emlékművet kapnak a Szovjetunióba hurcoltak A tervek szerint november végére készül el a Szovjetunióba hurcolt politikai foglyok emlékműve, amely Budapest V. kerületében, az Október 6. utca mellett kap helyet – írta keddi számában a Magyar Idők.
Díjakat adtak át a főváros napján Kapás Boglárka, Bucsek Gábor és Imre Géza is Pro Urbe Budapest díjat vehetett át többek között a főváros napján.
Átadták az építészeti nívódíjakat Piac, passzív társasház, a budapesti Kossuth Lajos tér rekonstrukciója, egy iskolaátalakítás és egy irodaház kapta meg idén az Építész Kamara Építészeti Nívódíját, amelyet második alkalommal adtak át hétfőn, a FUGA Budapesti Építészeti Központban.
Újjászületik a Múzeumkert Kizárták az autókat a Nemzeti Múzeum kertjéből, de a patinás Múzeumkertre ennél nagyobb fejlesztések is várnak.
Uniós támogatást kaphat a metrófelújítás Tarlós István főpolgármester szerint uniós támogatással folytatódhat a 3-as metró felújítása.
Urbanisztikai díjat nyert Józsefváros A VIII. kerület nyerte el a Magyar Urbanisztikai Társaság Települési Hild János-díjat a stratégiai településfejlesztés miatt.
Ötletpályázatot ír ki a XIII. kerület Városközpont-kialakítási építészeti-urbanisztikai ötletpályázatot ír ki a XIII. kerület.
A József Attila Emlékhely az Év kiállítása A ferencvárosi József Attila Emlékhely lett az Év kiállítása: a zsűri szerint kis területen egy egész élettörténetet tömörít igényesen, szellősen, átláthatóan.
Újra itt a Múzeumok Majálisa Huszonegyedik alkalommal rendezik meg a Múzeumok Majálisát a Nemzeti Múzeum kertjében a hétvégén. Kihirdetik az Év Múzeuma és az Év Kiállítása díjak nyerteseit is.
Kiosztották a Milleniumi Díjakat A Millenniumi díj kitüntetettje lett 2016-ban a Kortárs Építészeti Központ a magyar kortárs építészet, urbanisztika és tudatos civil társadalom ügyének meghatározó képviselőjeként.
Jön a 23. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál Több száz program, író-olvasó találkozók, dedikálások, felolvasások, koncertek és kiállítások sora várja az érdeklődőket a 23. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon. melynek kiemelt vendége Szlovákia.
Új ötletek születtek Budakeszi központjának átalakítására Ötletpályázatot írt ki Budakeszi önkormányzata a helyi Művelődési Ház és környezetének rendezésére. Az elbírálók ugyan nem osztottak ki I. díjat, de az ötletpályázatot hasznosnak és izgalmasnak találták.