Az 1800-as évek elejétől, miután Raguzából visszakerült a Szent Jobb Budára, a budai Vár Zsigmond-kápolnájában őrizték az ereklyét, ahol 1944-ig volt látható. Először az angolkisasszonyok rendje, majd pedig a főegyházmegye papsága látta el az őrzési feladatot.
A Mária Terézia által nemzeti ünnepnappá nyilvánított augusztus 20-án, a Bach-korszak után, az enyhüléstől kezdődően rendszeressé váltak az ünnepélyes körmenetek, amelynek során az ereklyét körülhordozták a Budavári Palota Udvari várkápolnájától a Nagyboldogasszony-templomig.
A körmeneteken az állami és egyházi méltóságoktól kezdve a társadalom széles rétegei képviseltették magukat. Ennek lehetünk tanúi az 1941-es filmhíradóban is. A világháborút követően az Amerikai Katonai Misszió juttatta vissza a külföldre került ereklyét az országba.
Az ünnepi körmenetet 1945 és 1947 között még megrendezték, de már új helyszínen: a pesti ferences templomtól a Szent István-bazilikáig. 1948-tól a körmenetet betiltották, s csak 1989-től kezdődött újra a Szent István-napi ünnepélyes felvonulás, amelynek helyszíne a Bazilika és a környező belvárosi utcák.
Forrás: https://filmhiradokonline.hu/watch.php?id=4335
Nyitókép: Szent István-napi ünnepi felvonulás a Szent Jobbal a budai Várban, a Szentháromság téren 1938-ban (Forrás: Fortepan)
Ezek a cikkek is érdekelhetik
Így indult újra a második világháború után a budapesti autóbusz-közlekedés
2025. július 2. 9:00
Nyolcvan évvel ezelőtt, a második világháborús pusztításból ocsúdó Budapestnek égető szüksége volt autóbuszokra, hiszen az ideiglenes hidakon villamosok nem közlekedhettek. A két városrész, Pest és Buda között a tömegközlekedést csak autóbuszokkal lehetett megszervezni, de használható járművek alig maradtak. Ezért volt jelentős, hogy 1945. július 2-án megindult Pest és Buda között az autóbusz-közlekedés.
A Citadella szerepe a második világháborúban
2025. június 30. 10:30
Bár erődként épült a Gellért-hegy sziklacsúcsára 1851–54 között Emmanuel Zitta és Ignaz Weiss tervei szerint a Citadella, fennállásának bő 170 éve alatt legkevesebb ideig ezt a szerepet töltötte be. Soha nem volt a harcok középpontja, sosem ostromolták meg úgy, mint egy igazi, középkori várat, háborúk és forradalmak idején azonban időről időre szerepet kapott a harcokban. Ez a II. világháborúban sem volt másként.
Széchenyi al-dunai útja
2025. június 28. 16:00
Széchenyi István 1830. június 24-én elindult Pestről egy hosszú többhetes utazásra. A célja ezzel az volt, hogy Pest és Magyarország, illetve az egész Habsburg Birodalom számára felmérje az Al-Duna szabályozásának lehetőségét. Mivel Pest alapvetően egy kereskedőváros volt, az Al-Duna hajózhatóvá tétele a város további növekedésének egyik alapja volt.
Hozzászólások
Hozzászóláshoz lépjen be, vagy regisztráljon!
Bejelentkezés Regisztráció