Emlékérmét bocsát ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a Fővárosi Állat- és Növénykert fennállásának 150. évfordulója alkalmából. A különleges, álló téglalap alakú tízezer forintos címletű ezüst, valamint kétezer forintos címletű színesfém emlékérmét kedden bocsátják ki – közölte a jegybank.

Az emlékpénzek törvényes fizetőeszközök. Mindkét emlékpénz azonos érmeképpel jelenik meg, csak az értékjelzés különbözik címletenként. Az előlapon a Kárpát-medence őshonos madara, a rózsás gödény vízen úszó alakja jelenik meg, háttérben az Állatkert egyik emblematikus épülete, a Kós Károly tervezte Ausztrálház (volt Madárház) látható. A pelikán kopár fán ülő sziluettként is feltűnik az előoldalon, itt találhatók továbbá a kötelező érmeképi elemek is. Az emlékérme-kibocsátás idei újítása az emlékérmék verdejelében megjelenő biztonsági elemek.

Az érme hátoldalán az előtérben szélesszájú orrszarvú és kölyke egymás felé forduló alakja látható, utalva az állatkert szaporítási programjának szenzációs sikereire. A hátoldal hátterében a Fővárosi Állat- és Növénykertben található Nagyszikla látható. Az állatkert fennállásának 150. évfordulójára utalnak a hátlap felső részén olvasható „150 éves az Állatkert” felirat, valamint az alsó részén látható 1866-2016 évszámok. Az emlékérme bal alsó sarkában található a tervező, Kereszthury Gábor kis méretű mesterjegye.

A tízezer forintos címletű emlékérme 925 ezrelék finomságú ezüstből készült, súlya 31,46 gramm. A kétezer forintos címletű színesfém változat réz (75 százalék) és nikkel (25 százalék) ötvözetéből készült, súlya 27 gramm. Az emlékérmék széle sima. 2014-től minden nemesfémből készült emlékérmét olcsóbb alapanyagú, színesfém változatban is kibocsát az MNB. Az emlékérméket a Magyar Pénzverő Zrt. forgalmazza, augusztus 9-től vásárolhatóak meg a társaság érmeboltjában.

(MTI)