Krakkó és Budapest középkori és kora-újkori párhuzamos fejlődését több mint 450 műtárgyon keresztül bemutató kiállítás látható szombattól a Budapesti Történeti Múzeum (BTM) Vármúzeumában.
Farbaky Péter, a BTM főigazgatója a Közös úton című tárlat csütörtöki sajtóbejárásán elmondta: a Közös úton című kiállítás a BTM és a Krakkói Városi Múzeum több mint három évvel ezelőtt elkezdődött együttműködésének eredménye. Mint fogalmazott, a kiállítás lehet az évad legnagyobb szabású tárlata Budapesten, csak a Krakkóból érkezett több mint 200 műtárgy biztosítási értéke majdnem eléri a hárommilliárd forintot.
„Nem csupán műtárgyakat hoztunk, hanem a város élő emlékezetét is szeretnénk bemutatni a kiállításon” – hangsúlyozta a Krakkói Városi Múzeum főigazgatója, Michal Niezabitowszki.
A tárlat a 9-10. századi kezdetektől mutatja be a két közép-európai város 17. század elejéig ívelő történetét, különös hangsúlyt fektetve a közös folyamatokra és eseményekre, valamint a mindkét város életében kulcsszerepet játszó jeles személyiségekre, köztük az Anjou és a Jagelló dinasztia egyes tagjaira vagy Báthory István lengyel királyra és erdélyi fejedelemre.
Magyar Károly, a kiállítás egyik kurátora hangsúlyozta: a két város történelmének egyik nagy különbsége, hogy Krakkó esetében jóval biztosabb történelmi folytonosság mutatható ki, míg Buda életében éles cezúrát jelöl a rengeteg pusztítással járó török hódítás.
A tárlat több értékes műtárgya tanúskodik arról, hogy Krakkóban a középkor folyamán létrejött céhek, például a ma is aktív Krakkói Lövészegylet, a századokkal későbbi korokban is szinte változatlan formában működtek tovább. De a folytonosságot mutatja az is, hogy a lengyel város alapításának legendái – amelyeket a tárlaton többek között díszes kódexábrázolásokon keresztül ismerhet meg a látogató – ma is közismertek a krakkóiak körében, akik rendszeresen fesztivállal emlékeznek meg Krak herceg és a Wawel alatt lakó mondabeli sárkány küzdelméről – fűzte hozzá Magyar Károly.
Összeköti viszont a két várost a földrajzi elhelyezkedés: Krakkó és Buda ugyanazon az észak-dél irányú középkori kereskedelmi útvonalon feküdt. Mindkét város védőszentje - Szent Gellért és Szent Szaniszló – tragikus véget ért, közös jelentős esemény volt mindkét település életében a tatárjárás is. Szintén közös pont a neves krakkói egyetem, ahol számos magyar diák fordult meg az évszázadok folyamán.
Wawel: a lengyel királyok krakkói várkastélya
A kiállított tárgyak – köztük használati eszközök, képi ábrázolások, ékszerek és egyházi kincsek, kelyhek és ereklyetartók – betekintést nyújtanak a két város lakóinak mindennapi életébe, de megjelennek a királyi udvarok reprezentatív emlékei is, például díszfegyverek és uralkodói jelvények másolatai.
A kiállítás kiemelkedő műtárgyai közé tartoznak például a Jagelló dinasztia tagjairól készült családi portrék ifjabb Lucas Cranach (1515-1586) műhelyéből, valamint II. Zsigmond Ágost lengyel király gyermekpáncélja, amelyet sokáig II. Lajos tulajdonának véltek, és amelyet a Magyar Nemzeti Múzeumban őriznek.
Szintén a legjelentősebb műtárgyak közé tartozik Gian Giacomo Caraglio ötvösművész drágakövekkel díszített kakasmása, a remekmű 1500 körül született és a Krakkói Lövészegylet egyik legféltettebb kincse, egyben a város jelképe is.
Az eseményen Hammerstein Judit, a Balassi Intézet főigazgatója elmondta, hogy a kiállítás – amelyet jövőre Krakkóban is láthat a közönség – a május 19-én kezdődő 2016-2017. évi lengyelországi Magyar évad beharangozó eseménye. A két kiállítást a Balassi Intézet együttesen 23 millió forinttal támogatja.
A többek között az 1956-os budapesti forradalomra és a poznani munkásfelkelésre is emlékező programsorozat nyitóeseménye a varsói nemzetközi könyvvásár lesz, amelynek idén Magyarország a díszvendége.
A Közös úton című kiállítást a két fővédnök, Áder János köztársasági elnök és a 10. Magyar-Lengyel Barátság Napja ünnepségsorozat alkalmából Budapestre érkező Andrzej Duda lengyel államfő jelenlétében Tarlós István főpolgármester és Jacek Majchrowski, Krakkó polgármestere nyitja meg pénteken.
(MTI)
Hozzászólások
Hozzászóláshoz lépjen be, vagy regisztráljon!
Bejelentkezés Regisztráció