Budapest Európa közepén helyezkedik el, emiatt talán nem is gondolnánk, milyen sok amerikai vonatkozású szobor és emlékmű található itt városszerte. A legkorábbi – mely az első elnököt, George Washingtont ábrázolja – ráadásul már a XX. század elején, 1906-ban elfoglalta helyét a Városligetben, a tó partján. Az ötletet az Egyesült Államokba kivándorolt magyarok adták, akik négy évvel korábban Clevelandben szobrot állítottak Kossuth Lajosnak. Ennek párdarabjaként tekintettek az amerikai elnök alakjára, akit Bezerédi Gyula öntött bronzba. Ma egyébként a Liget itt futó sétánya is Washington nevét viseli.

George Washington szobrát 1906-ban állították fel a Városligetben (Fotó: Both Balázs/pestbuda.hu)

A következő amerikai szoborra harminc évet kellett várni, pedig Harry Hill Bandholtz tábornok még 1919-ben hajtotta végre azt a hőstettet, amiért a megtiszteltetés érte. Az első világháború után a Budapestet megszálló román csapatok ugyanis műkincseket akartak elszállítani a Magyar Nemzeti Múzeumból, amit ő megakadályozott. Ligeti Miklós diplomáciai okokból lovaglópálcáját háta mögé tartva ábrázolta a katonát az 1936-ban megformált szobrán. Az alkotást azonban 1949-ben eltávolították a Szabadság térről, de nem semmisítették meg. Közel negyven évig raktárban porosodott, mígnem 1985-ben az amerikai nagykövetség zugligeti rezidenciájának udvarán újra felállították. Innen került vissza eredeti helyére 1989-ben, idősebb George Bush elnök budapesti látogatása alkalmából.

Harry Hill Bandholtz tábornok szobra a Szabadság téren áll (Fotó: Both Balázs/pestbuda.hu)

Közvetlenül a második világháború után, 1946-ban felavattak még egy amerikai emlékművet, a Budaörsi út 77. szám alatt, egy temető kerítésén. Ott ugyanis a hazánkban elhunyt amerikai katonákat helyezték örök nyugalomra. Ezután azonban a fagyos politikai viszony miatt több évtizedes szünet következett, amit Bandholtz tábornok említett szobrának újbóli felavatása tört meg. A rendszerváltás után egy ideig még nem állítottunk fel újabb szobrot, csak a 2000-ben felavatott Baptista Történelmi Emlékparkban kapott emléktáblát néhány amerikai személy: Roger Williams, Rhode Island alapítója, Martin Luther King lelkipásztor és Jimmy Carter egykori elnök. Mindhárman a baptista egyházban betöltött szerepüknek köszönhették a megtiszteltetést. 

Két másik amerikai elnök előtt viszont azért tisztelegtünk szoborral, mert kikövezték a rendszerváltáshoz vezető utat: Ronald Reagan és idősebb George Bush. Előbbi 2004-ben hunyt el, két évvel később pedig a városligeti Winston Churchill sétányra helyezték el bronz mellszobrát, Veres Gábor alkotását.

Ronald Reagan egész alakos szobra 2011 óta látható a Szabadság tér Vécsey utcai torkolatánál (Fotó: Both Balázs/pestbuda.hu)

Reagan azonban sokkal nagyobb hatással volt hazánkra, és jobb kiállású is volt annál, hogy egyetlen büszttel emlékezzünk rá, ezért 2011-ben, születésének centenáriumán egy egész alakos szobrot is állítottunk neki. Máté István alkotása a Szabadság tér Vécsey utcai torkolatához került, és gyaloglás közben ábrázolta a színész-politikust. Éppen jobb lábával lép előre, de közben bal kezét is emeli, hiszen azt használta többet. Eszmei nagyságát a szobor méretei is kifejezik, hiszen az 220 cm magas, bár az egykori elnök élőben sem volt sokkal alacsonyabb.

Idősebb George Bush szobra az Egyesült Államok nagykövetsége előtt áll (Fotó: Both Balázs/pestbuda.hu)

Ahogyan már említettük, idősebb George Bush 1989 júliusában diplomáciai látogatást tett hazánkban, ezzel a második világháború után ő volt az első amerikai elnök, aki hivatalos útra érkezett Budapestre. A meleg fogadtatást sajnos az időjárás nem tükrözte, beszédét esőben kellett megtartania. Előre megírt szövege elázott, de ő nem esett kétségbe, a papírokat széttépte és rögtönzött az összegyűlt tömeg előtt. Máté István a Szabadság téren, az amerikai nagykövetség előtt 2020-ban felállított szobrán is így ábrázolta az egykori elnököt, aki egyébként 2018-ban hunyt el.

Columbo hadnagy szobra az Falk Miksa utca elején kapott helyet (Fotó: Tittel Kinga/pestbuda.hu)

A sort egy filmsztárral fejezzük be: Peter Falk – akit  a világ Columbo hadnagyként ismert meg – 2014-ben kapott szobrot. Sokáig tartotta magát az az elképzelés, hogy Falk Miksa magyar író-lapszerkesztő leszármazottja, ezért Fekete Géza Dezső alkotását a róla elnevezett utca elejére állították. A szobrász jellegzetes testtartásában ábrázolta a színészt: bal kezét zsebre dugja, jobbját – benne az elmaradhatatlan szivarral – a fejére teszi, hiszen majdnem elfelejtett valamit. Nem messze tőle fekszik társa, a rendőrkutyai ambíciókat nem annyira dédelgető basset hound.

A nyitóképen: Ronald Reagan egész alakos szobra (Fotó: Both Balázs/pestbuda.hu)