A Batthyány téri vásárcsarnok felépítéséről már korábban is volt szó a Pestbuda oldalain. Azonban ez a csarnok 50 éve jelentős átalakuláson esett át, és ennek során olyan megoldásokat alkalmaztak, amelyek ma már egy bevásárlóközpontban megszokottak, de az 1970-es évek Budapestjén újszerűek voltak.
A vásárcsarnokok falakkal körülhatárolt, fedett épületben működő piacok. A pesti oldalon öt ilyen építmény készült el öt belvárosi kerületben 1896-1897-ben. A Batthyány téri – átadásakor Bomba téri – vásárcsarnok a főváros hatodik, Buda első ilyen jellegű intézménye volt, Klunzinger Pál tervezte, és 1902 áprilisában nyitottak meg. A csarnok valójában veszteséges volt, 1936-ra annyira eltűntek a vásárlók, hogy a kiürítése és teniszcsarnokká alakítása is felmerült. A II. világháborúban az épület megsérült, és csak 1956 nyarán nyitott meg újra, kifejezetten a kerületi tanács kérésére. A Belkereskedelem című lap 1956. augusztus 20-án ezt írta:
„A számok azt mutatják, hogy a csarnok építését semmiféle reális körülmény nem tette szükségessé. A kerület lakosságának száma csökkent és a megmaradt lakosok nagy része nyugdíjas és egyéb kiskeresetű dolgozó. A kerületnek átmenő forgalma alig van, és bár a Fény utcai piac túlzsúfolt, ezt az új csarnok nem tehermentesítheti. A kerület élelmiszerboltjai a csarnok megnyitása előtt is győzték a forgalmat, olyannyira, hogy tervüket is éppenhogy teljesítették.”
Azonban az 1970-es években már másként gondolták, így 1971-ben elkezdődött az épület felújításának tervezése. A csarnokban azért láttak fantáziát, mert a Batthyány tér szerepe a város szerkezetében teljesen átalakult az 1970-es évek első felében, hiszen megépült a metró, amelynek itt állomása is lett, sőt ide került át a szentendrei HÉV végállomása. Nem egy kerületi, nehezen elérhető tér volt többé a Batthyány tér, hanem egy fontos közlekedési csomópont. Az 1970-es években a vásárcsarnokot tehát átalakították.
A 80 millió forintos beruházás keretében (1971-ben még 39 milliós munkáról beszéltek) épült egy belső födém, azaz a létesítmény kapott egy emeleti szintet, amelyet mozgólépcső kötött össze a földszinttel, ez kifejezetten újdonság volt (igaz, a II. világháború előtt a Corvinban már működött mozgólépcső), valamint volt még egy olyan szolgáltatás, amelyet azelőtt még Magyarországon áruházban nem alkalmaztak, mind a két szintet légkondicionálták.
Az új áruházat 1975. július 10-én nyitották meg. A Magyar Hírlap is beszámolt a megnyitóról, a cikkben az új üzletről mint „szupermarketről” írnak:
„Csütörtökön ünnepélyesen megnyitották a Batthyány téri bevásárló központot. Az új létesítmény nemcsak a IV. ötéves tervidőszak egyik legjelentősebb kereskedelmi beruházása, hanem része a fővárosi tanács 15 éves fejlesztési koncepciójának is. A szupermarket típusú ABC-áruház több mint 5400 négyzetméteres alapterületével az ország legnagyobb, s egyben az első légkondicionált bevásárló helye.”
A beszámolók kiemelték, hogy az új üzlet 26 millió forintos árukészlettel nyílt meg, és a Budapesti Közért Vállalat a folyamatos áruellátás biztosítására 20 vállalattal között együttműködési szerződést.
A közértben bevásárlókocsikkal találkozhattak a vásárlók, és a bolt önkiszolgáló rendszerben működött, ahol 10 méteres polcokról vehették le a vásárlók a termékeket, illetve 40 darab hűtőpultból szolgálhatták ki magukat. Ma ezek már megszokottak, de akkor még Budapesten is újdonság volt.
Hiába maradt a neve vásárcsarnok, valójában már nem az volt, hanem áruház, az egyik első a fővárosban. A Magyarország című lap 1975. december 7-én ezt írta:
„Az is újdonság, hogy egyetlen vállalat, a Belvárosi Közért árusít benne élelmiszert és háztartási iparcikkeket, még dísztárgyakat is. Kívül pedig, a kaputól jobbra-balra a Zöldért, illetve a Duna Kertészeti Termelőszövetkezet foglalt el két tágas üzlethelyiséget.”
A Batthyány téri csarnok akkor Budapest legkorszerűbb vásárcsarnoka volt, az ezt követő években azonban már nyíltak meg a modernebb bevásárlóközpontok, a Budai Skála, a Flórián vagy a Sugár.
A Batthyány téri csarnokot legutóbb 2002-2003-ban újítottak fel, akkor kapta meg mai kialakítását.
Nyitókép: A vásárcsarnok 1975-ben Fotó: Fortepan/Képszám: 195754)
Hozzászólások
Hozzászóláshoz lépjen be, vagy regisztráljon!
Bejelentkezés Regisztráció