A XI. kerületi önkormányzat idén márciusban ötletpályázatot hirdetett az Újbudai Polgármesteri Hivatal Bocskai úti épülete reprezentatív főbejáratának megtervezésére. Az ötletpályázat lezárult, a benyújtási határidőig összesen 16 pályamű érkezett be – derül ki az ujbuda.hu honlapról.

Az épület eredetileg a Központi Statisztikai Hivatal intézményének befogadására készült 1942-ben. A XI. kerületi polgármesteri hivatal az 1970-es években vette használatba az épületet. A Goszleth Lajos és Frank Ágoston tervei alapján készült kőburkolatú, letisztult formavilágú, modern épület a maga idejében a magyar építőművészet funkcionalista irányzatának referenciája volt – írja az ujbuda.hu.

A főhomlokzat domborművel 1943-ban (Forrás: Tér és Forma, 1943)

A főbejáratát egykor Szomor László domborműve, majd a 2010-es években zöldfal díszítette. Az épület – 2024-ben kezdődött – energetikai korszerűsítése érdekében a homlokzat teljesen megújul, így ismét lehetőség nyílik a főbejárat mellett új alkotás elhelyezésére.

A főbejáratát egykor Szomor László domborműve díszítette (Forrás: Tér és Forma, 1943)

A 2024. évben megkezdett korszerűsítéssel és homlokzatrekonstrukcióval párhuzamosan az önkormányzat ötletpályázatot írt ki a főbejárat melletti épületrész megsemmisült díszítőelemeinek helyére kerülő épületkiegészítésre. A fejlesztés eredményeképpen helyreállították az épület eredeti építészeti karakterét, mellyel harmonizálva a nyertes pályamű kortárs képzőművészeti eszközökkel hivatott újra értelmezni környezetét, a jelenlegi funkcióhoz kapcsolódó esztétikai tartalommal gazdagítva azt – fogalmazták meg az elképzeléseket.

A márciusi ötletpályázat célja a főbejárat melletti homlokzatrészre, az egykori dombormű helyére illeszkedő alkotás megtervezése volt. A bírálóbizottság  három pályaművet díjazott.

A homlokzat 2024 márciusában (Fotó: ujbuda.hu)

Az önkormányzat honlapján így értékelték a benyújtott pályamunkákat: „a beérkezett pályaművek üde sokféleséggel próbáltak megfelelni annak a feladatnak, hogy a helyszín, az építészeti és történeti szempontok mellett a kortárs funkciókra is reflektáló, az ott dolgozók és az ügyintézésre odaérkező közönség számára is átélhető látványvilágot hozzanak létre. A kortárs üzeneteket nagyon változatos képzőművészeti kifejezőeszközök használatával megfogalmazó pályaművek elsősorban a kerület sokszínűségére, természeti adottságaira és kulturális hagyományaira igyekeztek utalni. Az elbírálás során éppen ezért nehéz helyzetben volt a döntőbizottság, mely végül az épített környezetbe legjobban illeszkedő, a rendelkezésre álló térrésszel tudatosan visszafogott módon gazdálkodó pályaműveket részesítette előnyben.” 

Első helyezett lett a nyitóképünkön látható „Rétegek” című alkotás, amely az értékelés szerint egy dinamikus, hullámokhoz hasonló dombormű, a „víz és történelem” rétegeit idézi úgy, hogy utal a Dunára, a kerületben található forrásokra (gyógyfürdőkre), illetve az itt megtelepedett korai közösségek „csónak alakú” házaira.

A bírálóbizottság meglátása szerint a pályaterv illeszkedik az épület homlokzatához, és harmonikusan oldja annak fegyelmezett, geometrikus rendszerét. A kompozíció innovatív, 3D betonnyomtatásos technológiával készült.

Második helyezést kapott az „Az utolsó szó jogán…” című pályamű (Fotó: ujbuda.hu)

Második helyezést kapott az „Az utolsó szó jogán…” című pályamű. Ez egy letisztult, „konstruktivista” mészkőrelief, amely megidézi a kerület olyan jellegzetességeit, mint a Duna (hullámok), a Móricz Zsigmond vagy Kosztolányi Dezső terek (körök), szabályos vonalak és sokszögek (városszövet), de a dombormű utal egyben az épületben működő kormányablakra is (ablakforma).

A harmadik helyezett alkotás neve „Múlt, jelen, jövő” (Fotó: ujbuda.hu)

A harmadik helyezett alkotás neve „Múlt, jelen, jövő”.  A pályázó egy áttört, „a természet örök megújulását és növekedését szimbolizáló” stilizált fa ágait megjelentető, perforált acéllemez mögött felállított LED-falat képzelt el, mely „egyesíti a technológiai innovációt és az esztétikai minőséget”. A homlokzatra felállított kivetítőfal állandóan változik, így „igazodik az évszakokhoz, az ünnepekhez vagy akár aktuális közösségi eseményekhez – olvasható a bírálóbizottság értékelése az ujbuda.hu-n.

Forrás: ujbuda.hu

Nyitókép: Az ötletpályázaton első helyezett lett a „Rétegek” című alkotás (Fotó: ujbuda.hu)