Több természetet és kevesebb autót a ligetbe! – fogalmazta meg a parkfelújítás lényegét a tanösvény átadása előtt Persányi Miklós, a Liget Budapest projekt kert- és tájépítészeti feladataiért felelős miniszteri biztos. Emlékeztetett arra, hogy sokaknak sokféle elképzelésük van arról, milyen legyen a Városliget, az azonban biztos, hogy meg kell újítani a liget parkszerkezetét, növelni kell az állat- és növényállományt.

A Fővárosi Állat- és Növénykert főigazgatójaként is ismert szakember hangsúlyozta, hogy a mintakert és tanösvény átadása csak a kezdete egy madárbarát Városliget kialakításának. Jelenleg 123 féle madárfaj figyelhető meg a ligetben, de madárból sosem elég – fogalmazott. Ezt a célt szolgálja majd az állandó vízfelületek növelése és a faállomány felújítása, a kigyógyított, behálózott faodvak helyett pedig mesterséges odúkat helyeznek ki a denevérek, harkályok, mókusok és más fajok számára. A mintakertben mostantól ötven új odút vehetnek birtokba a ligetlakó állatok, a cél azonban az ezres szám – hangsúlyozta, A miniszteri biztos beszámolója szerint a sünök védelmét szolgálja majd a cserjeállomány növelése a megújuló Városligetben, de folyik a hulladékgyűjtők, kerti bútorok cseréje, valamint a kerékpárutaknak és az autók kivezetésének tervezése is. Persányi Miklós emlékeztetett arra, hogy az elmúlt hetekben csaknem kétszáz fát ültettek a Városligeti fasorba, és Budapesten a következő három évben további tízezer fát ültetnek.

Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szóvivője, az MME Madárbarát kert programjának vezetője hozzátette: már egyszerű eszközökkel is jobbá lehet tenni környezetünket, és növelni a városban a rovarevő denevérek és madarak számát, ami a szúnyogok és egyéb rovarfajok elleni küzdelem szempontjából is fontos. Ehhez ad ötleteket a mintakert - jegyezte meg. A tanösvény látogatói megismerhetik a Városligetben állandó és ideiglenes jelleggel lakó madárfajokat csakúgy, mint az ott feltűnő emlősöket, és a védelmükkel kapcsolatos teendőket is.

(MTI)