Már 2018-ban tervezték, hogy egy modern gyógyszerkutatási központ és gyógyszerészeti campus létesül, mintegy húszezer négyzetméteren, az egykori Erzsébet Kórház és a Schöpf-Merei Kórház helyén, a IX. kerületi Hőgyes Endre 5. szám alatt és a Bakáts téren. A munkálatok forráshiány miatt hosszú ideig nem kezdődtek el, ám a tervező TSCP Group közölte, hogy immár megkapták az építési engedélyt.
A Semmelweis Egyetem Hőgyes–Schöpf-Merei projektjének célja, hogy modernizálja és kibővítse a Gyógyszerésztudományi Kar oktatási, kutatási és gyógyszerellátási kapacitásait. A tervek szerint a két IX. kerületi épülettömb rekonstrukciója és kibővítése valósul meg, melyek az oktatást, a kutatást, valamint a gyógyszergyártást szolgálják majd.
A tervező cég lapunkhoz is eljuttatott sajtóközleményből az is kiderül, hogy a meglévő épületek egy részét rekonstruálják, a kisebb értékű, rossz elhelyezkedésű épületeket lebontják, és új épületekkel bővítik a területet. A továbbiakban a tervező cég ismertetése alapján írjuk le, milyen munkálatokra kerül sor a területen.
A Hőgyes Endre utcai tömb oktatási központként működik, ahol jelenleg is zajlik a gyógyszerészek képzése. A meglévő Hőgyes utca 5. szám alatti épület két további szinttel fog bővülni, ezzel a tervező egységes utcai párkánymagasságot hoz létre. Az utcai traktus mögött elhelyezkedő új épületszárnyban korszerű tisztatéri rendszereket alakítanak ki a gyógyszergyártás számára, ezekhez megfelelő gépészeti és légtechnikai megoldásokat is telepítenek.
Az „A” épületben található az emelt lelátórendszerrel rendelkező előadóterem, amelyben a faszerkezetű hallgatói teret megtartják és felújítják. Ezenkívül egy új előadóterem is épül a „B” épületben, amely modern megoldásokkal idézi az eredeti terem jellegét, illetve a kutatóknak is otthont ad majd; az „E” épületben 60-80 négyzetméteres kutatólaborokat alakítanak ki a gyógyszerészeti kutatások számára.
A Bakáts tér felől megközelíthető másik tömb egy nagy belső udvarral rendelkező, történelmi palotaépület. Az épület hosszú története során egészségügyi és szociális intézményeknek adott otthont, jelenleg azonban használaton kívül áll, elhanyagolt állapotban van. Az épület teljes felújításon esik át, miközben figyelmet fordítanak a homlokzatok helyreállítására. A hiányzó elemeket visszaállítják, például a hátsó szárnyon található óratornyot is rekonstruálják, az eredeti tervek alapján, visszanyerve eredeti formáját és toronysisakját.
Az épület belső udvara és tereinek rekonstrukciója mellett modern elemeket is beépítenek, hogy az épület megfelelően kiszolgálhassa a modern kor oktatási és kutatási igényeit, de a korabeli épületszárnyba elhelyeznek egy korabeli patikabútorzatot, amely a külső érdeklődők részére is látogatható lesz.
A Bakáts téri tömb történeti szimmetrikus épületszárnyaiban – az „I” és „J” épületekben intézeti irodák kapnak helyet. Az „M” épületet is felújítják és átalakítják, szintén oktatási célokat szolgáló intézeti irodák és szemináriumi termek kialakításával. Az „L” épületben hallgatói skill-laborok is lesznek, amelyek lehetővé teszik, hogy a 20 fős diákcsoportok modern körülmények között tanulhassanak.
Az új épületek külső megjelenését téglavörös, strukturált vakolattal alakítják ki, amely harmonizál az eredeti épületek homlokzatával. Az új homlokzatokon plasztikus vakolatdíszítések, modern üvegezés, valamint egyedi árnyékolóelemek lesznek. A történeti homlokzatok megőrzik eredeti arculatukat, visszaállítva a régi színezésüket. Az épület homlokzatain és belső udvarán az anyaghasználat visszafogott: üveg, vakolat és az acél dominál.
Az Egyetemi Gyógyszertár új gyógyszergyártó részlegének épülete üvegfelületű homlokzatot kap, amely tükrözi a mellette lévő történelmi épületek kontúrjait.
A Hőgyes–Schöpf-Merei program több ütemben valósul meg. Az első ütem a Bakáts téri tömböt érinti, míg a következő ütemek a további épületek kivitelezésére és a teljes terület integrálására koncentrálnak majd.
Forrás: sajtóközlemény, TSPC
Nyitókép: A Semmelweis Egyetem Hőgyes–Schöpf-Merei Gyógyszerkutató Központja, a Bakáts téri épület látványterve
Hozzászólások
Hozzászóláshoz lépjen be, vagy regisztráljon!
Bejelentkezés Regisztráció