Közel hatvan év után a közelmúltban végleg bezárta kapuit a budai Körszálló, hivatalos nevén a Danubius Hotel Budapest. Tavaly májusban ugyanis új tulajdonos, a Market Asset Management Zrt. vette át, mely az eddigi kétszáznyolcvan szoba helyett negyvennégy lakást alakítana ki az épületben. Ezek 42-től 250 négyzetméter alapterületűek lennének, közülük négy darabot kétszintesre terveznek. Korábban a torony teljes bontásáról és újraépítéséről is szó esett, de a legújabb elképzelések szerint ez csak a felső három szintet érintené, amiből a nem végleges koncepciórajzok szerint kettő születne újjá. Az alsó „lepényépületben” parkolóház, üzlethelyiségek, a torony alatt pedig wellnessrészleg is helyet kapna, ezt a vízszintes hangsúlyú részt tetőkerttel fednék.

A Körszálló 1970-ben (Forrás: Fortepan/Képszám: 114036)

A kétszeres Ybl-díjas építész, Szrogh György által tervezett tizenöt emeletes épület kivitelezését 1964-ben kezdték és 1967 szilveszterén adták át Hotel Budapest néven. A modern megjelenésű, harminc méter átmérőjű henger rendkívüli módon elütött a környék képétől.

Kilátás a Körszálló teraszáról (Forrás: Fortepan/Képszám: 112598)

Ennek ellenére hamar népszerűvé vált a turisták körében, hiszen a tetején, hatvannégy méter magasan végigfutó nyitott körfolyosóról csodálatos panoráma tárult fel a budai hegyekre. A fővárosiak is kedvelték, bárja az éjszakai élet egyik központja lett. A pandémia alatt azonban tizenöt hónapra bezárt, majd tulajdonosa bérbe adta, ekkortól már nem szállodaként, hanem  kollégiumként, illetve nagyvállalatok dolgozóinak szálláshelyekéntműködött. Ikonikus megjelenése miatt 2022-ben számos más, 1945 utáni modern épülettel együtt fővárosi védelem alá helyezték.

A nyitóképen: A Körszálló makettje (Forrás: Fortepan/Képszám: 53049)