Az idén centenáriumát ünneplő Lipták-villa és alkotója, dr. Lipták Pál történetét bemutató rendezvénysorozat nyitó kiállítást a Magyar Kultúra Napján mutatták be. A tárlat március 17-ig látogatható nyitvatartási időben – olvasható a zglmedia.hu-n. 

A XIV. kerület  Hermina út 3. szám alatt található Lipták-villa összes rendezvénye idén az épület története köré épül. A nagyteremben, elsősorban a villáról, annak alaprajzáról, illetve az átalakításokat is bemutató tervrajzokról készült képeket láthatják a látogatók. A villához kötődő művészek történetei, vagyis inkább a szöveges anyagok a Zala György teremben láthatók, a Laky Adolf teremben pedig a villában forgatott filmek színhelyeit mutatják be fotókon – sorolják a látnivalókat. 2025-ben az egyéb programok mellett negyedévente szerveznek majd villalátogató sétákat is.

A Lipták-villa lépcsőháza (Fotó: zglmedia.hu)
Az idei rendezvények az épület története köré épülnek (Fotó: zglmedia.hu)

A Lipták-villaként ismert épületet 1924–25-ben dr. Lipták Pál építési vállalkozó, gyártulajdonos saját házának tervezte és építtette. A sikeres üzletember nevéhez olyan építészeti remekművek fûződnek, mint például a Párizsi Udvar, a Hazai Takarékpénztár, a Hitelbank épülete – ismerteti az intézmény honlapja, a liptakvilla.hu.

A ház főhomlokzatát domborművek díszítik, a címerdíszlet közepén látható „E” betű az építész szeretett feleségének, Gábriel Emmának a nevére utal. A villa egy ötgyermekes, társasági életet élő polgári család lakóhelye volt, az alagsorba építészeti irodák kerültek. Reprezentatív volt és tágas, a korabeli fotók tanúsága szerint az igényesen beredezett szobákban faragott bútorokat helyeztek el, a falakat egyes helyiségekben selyem- és bőrtapéta borította.  

 Az 1926-ban 52 évesen elhunyt építtető nem sokáig élvezhette remekművét. Halála után az özvegye hamarosan az épület eladására kényszerült.

A harmincas években Kaszner János csempe- és műkőgyáros tulajdonába került a ház, majd 1940-ben dr. Barinkai Ferencné Krausz Hilda költöztette ide Magya–Angol Leánynevelő Intézetét, amely később Magyar Zsidó Leánynevelő Intézet néven működött. A polgári iskolát végzett leányok továbbképzését segítették itt, különös hangsúlyt fektetve a nyelv- és zeneoktatásra. A németek bevonulása után, 1944. júniusában az intézet bezárta a kapuit.

A Lipták-villában működött a Pákozdi Antal Úttörőház (Fotó: Slézai Gabriella (szerk.): A közművelődés házai Budapesten 6. – Módszertári füzetek, Különszám, Budapest, 2010)

A háborút követően a villa hátsó, lakásokká átalakított részébe bérlők költöztek. A reprezentatív első szárnyat számos társadalmi szervezet vette igénybe. 1949-ben, az államosítás után autósiskola, taxiállomás is működött itt. 1960-tól a kerületi úttörőház kapott helyet az  épületben, Pákozdi Antal Úttörőház néven. A rendszerváltás után az úttörőházból Zuglói Gyermek Művelődési Központ lett. 1994-től működik a Zeg-Zug Zuglói Gyermekház, 2008 óta a Cserepesház Zuglói Művelődési Ház, 2012. október 1-től pedig a Zuglói Cserepes Kulturális Non-profit Kft. tagintézményeként.

Az intézmény 2012-ben felvette építtetőjének és első tulajdonosának dr. Lipták Pálnak a nevét, azóta Lipták-villa néven szerepel.

Forrás: zglmedia.hu, liptakvilla.hu

Nyitókép: A Lipták-villa napjainkban (Fotó: liptakvilla.hu)

KORÁBBI CIKKÜNK:

A Lipták-villa története – Családi házból a kultúra szolgálója