Nagy-Budapest megalakulásának 75. évfordulója alkalmából indít 14 alkalmas beszélgetéssorozatot a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár (FSZEK) – tájékoztatta az intézmény az MTI-t.

Az FSZEK közleményében felidézi, hogy hetvenöt évvel ezelőtt 23 település – 7 addig önálló város és 16 nagyközség – csatlakozott Budapesthez, ezzel létrejött a mai Nagy-Budapest. A korábban önálló nagyközségek és városok ma már a főváros szerves részei, kerületei. Az egyesítés nem csupán közigazgatási változásokat hozott, hanem kulturális és társadalmi szempontból is új korszakot nyitott a települések, valamint lakóik életében – emeli ki az intézmény.

Nagy-Budapest közeli és távoli községei (Fotó: Dr. Haltenberger Mihály: Nagy-Budapest falvai, Városi Szemle, 1947. 7-8. szám)

A könyvtár által indított programsorozat az év folyamán ellátogat minden olyan kerületbe, a kerületek egy-egy könyvtárába, amelyet 75 évvel ezelőtt csatoltak Budapesthez. A sorozat alkalmait a FSZEK kerületi könyvtárai tartják, ahol helytörténészek, urbanisták vagy társadalomtudósok beszélgetnek a csatlakozás előzményeiről, nehézségeiről és arról, hogy ezek milyen hatással voltak az ott élő emberekre és életükre. A résztvevők többek között arra keresnek választ, hogy milyenek voltak az 1950-ben Budapesthez csatolt települések, kik lakták és hogyan éltek ott az emberek, hogyan változott az életük egyik napról a másikra – hangsúlyozták a szervezők.

Mint írták, a csatlakozás, majd a bővítést követő évtized a FSZEK számára is kihívásokkal és lehetőségekkel teli időszak volt, hiszen a könyvtári hálózat bővült, új fiókkönyvtárak nyíltak a csatlakozott kerületekben, és egyre több budapesti számára vált elérhetővé a könyvtári szolgáltatás.

A beszélgetéssorozaton túl a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár számos további programmal készül Nagy-Budapest 75. évfordulójára. Kiállításokat szervez, amelyek bemutatják Budapest történetének fontos pillanatait, valamint interaktív helytörténeti foglalkozások várják majd az érdeklődőket.

A tagkönyvtárak rendhagyó városismereti sétákat, tematikus olvasóköröket és közösségi programokat is kínálnak az év során. Emellett a FSZEK digitális archívumában új tematikus gyűjteményeket tesz elérhetővé, amelyek segítenek majd elmélyülni Budapest múltjában – áll az intézmény tájékoztatójában.

Forrás: MTI

Nyitókép: Budapest látképe 2024-ben, az előtérben a Lánchíd, jobbról az Országház, a háttérben a Margit híd és a Margit-sziget látható (Fotó: MTI/Hegedüs Róbert)