Július 15-től ismét látogatható a Budai Várnegyedben, a Kapisztrán téren a Városháza mellett található Márai Magdolna-torony – derül ki a varnegyed.hu honlapról. A január óta zárva tartó 600 éves templomtorony önkormányzati üzemeltetésben nyitotta meg kapuit.
A látogatók számára olyan panorámajegyet vezetnek be, amely a Halászbástya felső kilátóterasza és a Mária Magdolna-torony együttes megtekintésére jogosít, és amelynek a jelenleginél kedvezőbb ára (mindkét helyszínre 2500 forint a teljes árú jegyár és 1250 forint kedvezményes jegyár) ösztönözheti a látogatók mindkét helyszínre történő belépését. Az I. kerületi lakosok ingyen látogathatják mindkét látványosságot.
A jövőben több kiállítást is terveznek majd az épületbe. Megtekinthető lesz többek között a július 31-én ide költöző, jelenleg a Várnegyed Galériában látogatható Egy tenyérnyi művészet | TUFTING 360° – WOOLCANO című tárlat is. A Mária Magdolna-torony nyitvatartása igazodik a Halászbástya időszakaihoz, július 15. és szeptember 30. között 9-től 21 óráig, október 1. és december 23. között 9-től 19 óráig látogatható.
A honlapon azt írják: a késő gótikus stílusban épült Magdolna-torony a Kapisztrán tér legrégibb épülete, mára az egyetlen középkori torony Budán, amely viszonylagos épségben és eredetiségében vészelte át az évszázadok során az ostromok okozta sorozatos rombolásokat, az azokat követő bontásokat és újjáépítéseket. Eredeti formájában a XV. század végén a Mária Magdolna-plébániatemplom három hajós épületének nyugati homlokzatán építették fel.
A templom építési munkálatai a XV. század végére zárultak le, ekkorra épült fel teljesen a hat boltszakaszból álló háromhajós, nyújtott szentéllyel rendelkező késő gótikus épület nyugati homlokzatának tengelyében az öt emeletes toronnyal. A hajó belső terének bazilikális elrendezése és méretei ma is jól megfigyelhetők a torony templom felőli oldalán. A török időkben itt működött a Vár egyetlen keresztény temploma, amelyet megosztva használtak katolikusok és protestánsok. A tizenötéves háború (1591-1606) idején elvették a keresztényektől az épületet és ezután mint muzulmán imahely Fetih (Győzelem), illetve Szaát (Órás) dzsámiként volt ismert. A város visszafoglalását eredményező 1686-os ostromban a templom súlyos károkat szenvedett, egyedül a torony maradt használható állapotban – írja a varnegyed.hu
Nagy idők nagy tanúja
A Pestbuda többször írt a Magdolna-torony történetének előzményeiről. Közvetlenül az 1241-42-es tatárjárás után IV. Béla király rendelte el Buda városának felépítését, és ő alapította a Szentháromság téren álló Nagyboldogasszony-templomot (a Mátyás-templomot) és a Mária Magdolna-templomot is. Utóbbi az 1200-as évek közepén még csak egy egyhajós kis kápolna volt, amelyet később háromhajós gótikus templommá építették át. Ennek a középkori templomnak a maradványa a XV. században épült Magdolna-torony.
Maga a templom Buda várának a töröktől való 1686-os visszafoglalásakor semmisült meg, ám a területet birtokba vevő ferences rend a középkori köveket is felhasználva építette fel itt saját barokk templomát a XVIII. században. A szerzetesrendeket felszámoló II. József elkobozta az épületet a ferencesektől, de néhány év múlva, 1792-ben itt koronáztatta meg magát I. Ferenc – a pozsonyi Szent Márton-dóm helyett, amely a török megszállás alatt a magyar királyok koronázási temploma volt.
A XIX. század elejétől, 1817-től helyőrségi templomként működött. Belső berendezésének egy része a Mátyás-templomból került át ide, amikor a koronázó főtemplomot a XIX. században utolsó harmadában restaurálni kezdték. A Mátyás-templomból költöztették át azt a különleges értéket képviselő rézoltárt is, amelyet herceg Esterházy Pál nádor a XVII. század végén fogadalomból készíttetett.
A Mária Magdolna-templom, másik nevén a Helyőrségi templom, sérülten ugyan, de túlélte a második világháborút. Helyreállítására a tervek is elkészültek Lux Kálmán elképzelései szerint, ám az akkori politikai hatalom utasítást adott a lerombolására, s csak a torony menekülhetett meg.
Nagy idők nagy tanúja tehát a Magdolna-torony, amelyet már évekkel ezelőtt is kulturális és turisztikai célokra hasznosítottak, ám átmenetileg bezárták. Most, hogy újra megnyitotta kapuit az érdeklődők előtt, egy jelentős történelmi helyszín vált látogathatóvá, ahonnan a budai panoráma is megcsodálható.
Forrás: varnegyed.hu, Pestbuda.hu
Nyitókép: Megnyitotta kapuit a Mária Magdolna-torony (Fotó: Both Balázs/pestbuda.hu)
KORÁBBI CIKKÜNK A TÉMÁBAN:
A magyarok temploma volt – Hetven éve kezdték meg a Mária Magdolna-templom bontását
Hozzászólások
Hozzászóláshoz lépjen be, vagy regisztráljon!
Bejelentkezés Regisztráció