Száz éve hunyt el Fraknói Vilmos püspök, egyháztörténész, történetíró, a Magyar Tudományos Akadémia egykori főtitkára, akinek a Fiumei úti sírkertben található síremlékét a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) a centenáriumra teljeskörűen felújíttatta – olvasható a NÖRI honlapján.

A november 19-én tartott megemlékezésen dr. Kollár László Péter, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkára emlékezőbeszédében arra mutatott rá, hogy Fraknói a XIX. századi tudománytörténet meghatározó alakja volt. Imponáló mennyiségű és minőségű életművet hagyott hátra: 63 kötetet, 199 tanulmányt, 230 lexikonszócikket, 15 recenziót és csaknem 100 tudománypolitikai, közéleti írást. „A sztereotípiákra rácáfolva, a katolikus egyház befolyásos személyeként, tudósként és vezető tudománypolitikusként sem zárkózott az oly sokszor emlegetett elefántcsonttoronyba” – mondta a főtitkár.

Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója a megemlékezésen (Fotó: NÖRI)

Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója arra mutatott rá, hogy örökségünk megőrzése nem korlátozódhat a szellemi örökség továbbadására. Hozzátette: fizikai mivoltukban is meg kell őriznünk és méltó állapotban kell tartanunk azokat a helyeket, ahol emlékezhetünk, ahol leróhatjuk kegyeletünket. „Magyarország Kormányának támogatásával évente 75 millió forintot fordítunk síremlékek felújítására, ennek köszönhetően újult meg idén a nagy utazó, Vámbéry Ármin és a 100 éve elhunyt Zielinski Szilárd építőmérnök, valamint a 200 éve született Zirzen Janka pedagógus síremléke is. A mögöttünk álló síremlék restaurálását több mint kétmillió forintból végeztük el a mai évfordulóra. A síremléket Damkó József készítette, aki még Fraknói életében mintázta meg a püspök mellszobrát” – mondta a főigazgató.

Dr. Tusor Péter, a Fraknói Vilmos Római Történeti Kutatócsoport vezetője emlékbeszédében azt mondta, bár a Magyar Tudományos Akadémia tudományos nimbusza az egykori püspök főtitkársága idején teremtődött meg, Fraknói tudományos öröksége elsődlegesen a történelemtudományé. Elvitathatatlan tény, hogy a történész munkásságát több évtizedes római kutatásai, virtuális, majd székhelyt is nyerő római intézete, vatikáni sorozatai európai távlatba helyezték és helyezik mindmáig – tette hozzá Tusor Péter.

A síremléket Damkó József készítette, aki még Fraknói Vilmos életében mintázta meg a püspök mellszobrát (Fotó: NÖRI)

Fraknói Vilmos Frankl Vilmos néven született Ürményben, édesapja uradalmi orvos volt. Középiskoláit Nagyszombatban és az esztergomi bencés gimnáziumban végezte, érettségi után Pesten tanult bölcsészetet és teológiát. 1865-ben szentelték pappá, 1875-től az Országos Széchényi Könyvtár elődintézményének vezetője volt. Nagyváradi kanonok, később arbei címzetes püspök lett. Fraknói Vilmos a Fiumei úti sírkertben nyugszik, a tudós számára a főváros díszsírhelyet adományozott.

Fraknói Vilmos 1924. november 20-án halt meg, testét a Magyar Tudományos Akadémia palotájának oszlopcsarnokában ravatalozták fel. November 23-án Prohászka Ottokár püspök temette el, a szertartáson részt vett Klebelsberg Kunó vallás- és közoktatásügyi miniszter és Berzeviczy Albert, az MTA elnöke is.

Forrás: Nemzeti Örökség Intézete

Nyitókép: Fraknói Vilmos megújult síremléke a Fiumei úti sírkertben (Fotó: NÖRI)