A világon harmadikként alapították a budapesti Állatorvostudományi Egyetemet, amely már 1787 óta oktatja az állatgyógyász szakembereket. A jelenleg is otthonául szolgáló épületegyüttes Budapest VII. kerületében, az István utca – Bethlen Gábor utca – Dembinszky utca – Rottenbiller utca által határolt telken található. Az egyetem 1880-ban vehette birtokba a területet, amelyen az épületeket Steindl Imre, a magyar Országház tervezője álmodta meg még Tisza Kálmán miniszterelnöksége idején. Később a hatalmas telek Bethlen Gábor utca felőli oldalán modern épületekkel bővítették az egyetemi campust.

Az egyetem 1931-ben (Fotó: FSZEK Budapest Gyűjtemény)

Az elmúlt években három épületet megújítása zajlott, a 7,3 milliárd forintos beruházás mostanra fejeződött be, az épületeket december 10-én adták át.

Az Állatorvostudományi Egyetem közölte: a 2023-ban megkezdett és most befejezett beruházásnak köszönhetően kívülről teljes körű műemléki rekonstrukció valósult meg, míg a belső tereket az élményközpontú jelenléti oktatás követelményeinek megfelelően a legmodernebb technikai eszközök felhasználásával alakították ki.

Az Állatorvostudományi Egyetem egyik István utcai felújított pavilonépülete (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

Az MTI jelentése szerint a beruházás során a korhű homlokzati elemek helyreállításához felújították a 401 003 téglából álló burkolatot, 140,6 folyóméter Zsolnay-kerámiát, 40 domborművet, telepítettek 1800 dísznövényt, és kicseréltek 220 korhűen, az eredetivel megegyezően újragyártott ablakot.

Összesen 4250 négyzetméter alapterületen megújult 3 nagyelőadó, 11 gyakorló tanterem és műtő, 6 laboratórium, de az oktatási és kutatási feladatokat ellátó terek korszerűsítése mellett a felújítás az egyetem munkaszervezési infrastruktúra igényeinek kielégítésére is koncentrált: az épületek tetőtér-beépítésével mintegy 1000 négyzetméter új laboratórium és irodatér jött létre.

Korszerű laboratóriumokat hoztak létre (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

Az átadóünnepségen az MTI szerint elhangzott, hogy a beruházás az egyetem teljes korszerűsítését célzó fejlesztés első lépése, a megkezdett munka folytatásaként a tervek között szerepel egy új épületkomplexum, az Összehasonlító Orvostudományi Kutató Központ létrehozása is.

Az Állatorvostudományi Egyetemen – amely a modellváltó egyetemek közé tartozik, vagyis alapítványi tulajdonba került – a világ 70 országából tanulnak diákok magyar, angol és német nyelven.

Forrás: MTI

Nyitókép: Az Állatorvostudományi Egyetem egyik István utcai felújított pavilonépülete (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)