A napokban fejeződött be a Fiumei Úti Nemzeti Sírkert ravatalozójának felújítása. A VIII. kerületi, Fiumei út 16–18. szám alatt található temető nem csupán sírkert, de nemzeti emlékhely is, a magyar nemzet számos nagy történelmi személyiségének, a kulturális és tudományos élet kiemelkedő alakjainak végső nyughelye.

Mint a történelmi emlékezet fontos helyszíne, mint kegyeleti hely és mint szoborpark is folyamatosan sok érdeklődőt vonz. Fenntartója a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI), amely a közösségi oldalán jelentette be, hogy a kezelésében álló nemzeti emlékhelyen a ravatalozó lépcsőjét és homlokzatát a rendelkezésre álló forrásból felújították.

A ravatalozó homlokzatát és lépcsőjét újították fel (Fotó: NÖRI)

A Fiumei úti sírkertet 1849-ben nyitották meg, akkor még Kerepesi úti temetőként, ám a jelenlegi halottasház megépítéséről csak harminc évvel később, 1879-ben döntöttek. Az épületet – a ravatalozót és a hozzá tartozó bonctermet – Máltás Hugó építész tervezte meg neoreneszánsz stílusban, és 1880-ban, azaz 145 évvel ezelőtt át is adták rendeltetésének. A speciális funkciójú építményről hamar kiderült, hogy nem képes kielégíteni az igényeket, így tíz évvel később bővítették, és a későbbi évtizedekben is többször átalakították, így eredeti karakterét, díszeit elveszítette.

Felmerült az is néhányszor az eltelt 145 évben, hogy új ravatalozót építenek, ám erre nem került sor. Az épület tervezője, az 1922-ben elhunyt Máltás Hugó maga is ebben a temetőben nyugszik.

Máltás Hugó tervezte a 145 éve átadott épületet (Fotó: NÖRI)
Széchenyi Alajos honvédhuszár százados temetése 1915-ben a Kerepesi temetőben (ma Fiumei Úti Nemzeti Sírkert) (Fotó: Fortepan/Képszám: 256239)

Nyitókép: Felújították a Fiumei úti sírkert ravatalozóját (Fotó: NÖRI)