Száz évvel ezelőtt már november végén felkészültek a budapesti boltok a karácsonyra. Mivel akkor még se rádió, se televízió nem volt, utcai hirdetőoszlopokon és újsághirdetésekben tudták a kereskedők eljuttatni üzeneteiket, reklámjukat a vásárlókhoz. Természetesen, ahogy ma is, a boltok akcióztak, és ekkor mutatták be az új készleteiket. A helyzet azért volt különleges, mert épp jelentős infláció volt, hiszen az akkori pénz, a korona nagy ütemben értéktelenedett el. Jól jelzi ezt a Pesti Napló 1924. július 1-én megjelent cikke:

„Abban az időben – másfél esztendővel ezelőtt – amikor a budapesti villamosjegy ára 30 korona volt, egy kiló nulláslisztért 160 koronát, egy kilogram burgonyáért 33 koronát s egy tojásért 40 koronát adtunk. Ma egy villamosjegyért 3500 koronát kell lefizetni, holott egy kilogram nullás liszt csak 5600 koronába, egy kilogram burgonya 4000 koronába és egy tojás 1500 koronába kerül.”

Annyira kevés volt a pénz, hogy a Pesti Napló 1924. november 23-án másfél oldalas cikkben taglalta a rablók, betörők, zsebtolvajok sanyarú sorsát. A cikk címe is beszédes: „Ma már lopni sem érdemes”, az alcíme pedig ez volt: „Ma már többe kerül a betörés, mint amennyi hasznot hoz".

Az infláció tehát jelentős volt, az árak emelkedtek, pénz is kevés volt, de a karácsony, az karácsony, és a kereskedők száz éve is készültek az ünnepre. A korabeli lapokban már 1924. november végén megjelentek a hirdetések, de nemcsak arról, hogy miféle dolgokat lehet kapni. A Katsinka Kornél utódainak üzlete, a Párisi utca 1. alatt külön hirdetésben kérte a vásárlóit, hogy a rendeléseket ne az üzlet III. emeletén lévő szalonban adják le, hanem a földszinti üzlethelyiségben, mert a III. emeleten már nagy a zsúfoltság. Természetesen a hirdetésben arról is beszámoltak, hogy november 27-én kezdődő akciójukon a felnőtt- és a gyermekruhák „feltűnően olcsón” kaphatók.

Vass Károly fűszer- és vegyeskereskedése (Fortepan/Képszám: 225558)

Mennyibe is került Budapesten akkor egy ruha? Egy felnőtt-férfiflanelpizsama 250 000 koronába került, de a Károly körút 30. alatt, Erős Arnold cégénél egy férfiing 125 000, egy selyeming 160 000, egy hosszú alsónadrág 85 000, egy női ing vászonból 50 000, egy zsebkendő 7 000 koronáért volt megvásárolható. Ugyanitt a férfipizsama 400 000 koronát kóstált.

Sok üzlet kínált méterben szövetet is, hiszen akkor sokkal általánosabb volt, hogy a ruhát varratták, ezek métere 20-40 000 korona között mozgott, minőségtől függően.

Természetesen nemcsak ruhaneműt kínáltak, már lehetett kapni Maul csokoládét, ami Dreher tejből készült, de hirdettek csillárt, bútorokat és könyveket is, nemcsak karácsonyra, de Mikulásra is, mesekönyveket a Budapesti Hírlap könyvesboltjában, a József körút 5. alatt 18 000 koronáért lehetett vásárolni.

Király utca 95., Tandli István fűszer-csemege kereskedése (Fotó: Fortepan/Képszám: 225579)

Azonban mai szemmel meglehetősen fura termékeket is hirdettek száz évvel ezelőtt, például amerikai cigarettát, amelyet kifejezetten asztmásoknak ajánlottak, de aki akart, az jó áron vehetett zongorát is. A ruházati termékek közül nagyon sok hirdetés szólt egy olyan termékről, amelyet ma már nem is ismerünk, azaz sár-, valamint hócipőkre, amelyek nem önálló lábbelik voltak, hanem a rendes cipőre felhúzható rátétek.

Az infláció mértékét mutatta, hogy volt olyan üzlet, ahol a hirdetésekben az árakat ezer koronában adták meg. Így tett Haas Lipót, akinek Pesten négy üzlete is volt, és linóleumot (négyzetmétere 110 ezer koronától elérhető), viaszosvásznat, szőnyegeket és függönyöket árult.

A boltok azért a tehetősebbeknek is kínáltak portékát, Klein M. Síp utcai boltjában ezüstneműket lehetett beszerezni, igaz a hirdetés árakat nem közölt.

Az újságok természetesen nemcsak termékeket, hanem színház- és mozielőadásokat is hirdettek, november 26-án nyílt meg a Keleti pályaudvar mellett a Capitol, amit filmpalotaként harangoztak be, a Royal-Apollóban a Koenigsmark, illetve az Elveszett hajók szigete című filmet hirdették.

Persze ahhoz, hogy e hirdetéseket valaki elolvassa, meg kellett venni az újságot. Egy havi előfizetés a Budapesti Hírlapra vagy Pesti Naplóra 40 000 koronába került.

Nyitókép: Haas Mór kereskedése a Váci utcában (Fotó: FSZEK Budapest Gyűjtemény)