Száz éve nem volt ilyen szép az Agrárminisztérium homlokzata – olvasható a Steindl Imre Program Facebook-oldalán, ahol felidézik az épület történetét.

A Földművelésügyi Minisztériumot Bukovics Gyula tervezte. Alapkövét 1886 elején tették le, és másfél évvel később, 1887. július 17-én már át is adták a hatalmas épületet. A gyors kivitelezés miatt azonban az épület állapota gyorsan romlani kezdett, a homlokzati díszek jelentős részét – azok silány állapota miatt – már 1910-ben eltávolították. 

A bejegyzésből kiderül, hogy az épület most folyamatban lévő megújulásának egyik célja a Bukovics Gyula-féle neoreneszánsz homlokzatok eredeti gazdagságának helyreállítása. Ennek részeként – többek között – elkészülnek a főhomlokzat és a sarokrizalitok első emeleti ablakai felett a timpanonokon pihenő, félig könyöklő szoboralakok – összesen 17 pár.

Újraalkotják az Agrárminisztérium homlokzatának szobrait (Fotó: Steindl Imre Program)
A szoborkompozíciók újraalkotása koncepcióterv alapján történik (Fotó: Steindl Imre Program)
Készülnek az 1:1 léptékű minták (Fotó: Steindl Imre Program)
Az Agrárminisztérium homlokzati szobrainak elkészítését művészeti tanács felügyeli (Fotó: Steindl Imre Program)

Miután a főhomlokzat eredeti pompájában 25 évig sem létezett, így erről az állapotáról korai dokumentumok is csak nagyon szerény számban lelhetők fel, ezért a kutatómunkát követően a homlokzati arányok figyelembevételével koncepcióterv készült a szoborkompozíciókról – írják a Facebook-oldalon.

Szobordíszek az eredeti épületen (Fotó: FSZEK Budapest Gyűjtemény)
Az Agrárminisztérium épületét 1887-ben adták át, a homlokzati díszek jelentős részét már 1910-ben eltávolították (Fotó: FSZEK Budapest Gyűjtemény)
Kevés forrás maradt fenn az eredeti díszekről (Fotó: FSZEK Budapest Gyűjtemény)

A szoborkompozíciók újraalkotásának folyamatáról azt írják, hogy a koncepcióterv elkészülte után a következő lépés a pontos méretezés, mind az épülethez, mind a kompozíciók egymáshoz való viszonyában. E tanulságok alapján készülnek el először az 1:10, majd az 1:1 léptékű, valós méretű minták is, melyek alapjai lesznek a jövőben történő formázásnak.

Közlik azt is, hogy a folyamat minden lépését a Steindl Imre Program Művészeti Tanácsa bírálja el, ez a testület az alkotók munkáját is segíti.

A koncepcióterveket dr. Déry Attila készítette, a képeken látható allegorikus alakok mintázását pedig Solti András és Orbán Előd szobrászművészek végezték Deák Jenő műhelyében.

A Földművelésügyi Minisztérium épülete 1895 körül, Klösz György felvétele (Fotó: Fortepan/Képszám: 82381)

Forrás: Steindl Imre Program

Nyitókép: Az Agrárminisztérium épületén elkészülnek a főhomlokzat és a sarokrizalitok első emeleti ablakai felett a timpanonokon pihenő, félig könyöklő szoboralakjai (Fotó: Steindl Imre Program)