A századelő ünnepi képeslapjaiból nyílt szabadtéri kiállítás Boríték nélkül – Téli képeslapok a boldog békeidőkből címmel november 29-én a Budavári Palota Csikós-udvarában – olvasható az MTI hírében.
A hagyományos karácsonyi vásár mellett a békebeli, ünnepi képeslapok világát idézi fel a Várkapitányság és a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNMKK) – Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum közös adventi, szabadtéri kiállítása a Csikós udvarban – mondta el Sikota Krisztina, a Várkapitányság turisztikai, kulturális és kommunikációs vezérigazgató-helyettese a tárlat megnyitóján.
Kiemelte, hogy a megújuló Budavári Palotanegyedben hagyomány, hogy a karácsonyi időszakban, egészen Vízkeresztig ünnepi témájú kiállítással készülnek a közönségnek. A tárlatról szólva elmondta, hogy a jórészt a 19. és 20. század fordulójáról származó képeslapok sokat mesélnek a karácsonyi és újévi szokásokról, hiedelmekről és arról a békebeli korszakról is, amikor Hauszmann Alajos építésznek köszönhetően virágkorát élte a Budavári Palota is.
Sikota Krisztina felidézte, hogy a Várkert Bazár idén ünnepelte felújításának tizedik évfordulóját, és a helyszín mára a főváros közkedvelt és megkerülhetetlen turisztikai célpontjává vált. A Várkert Bazár történetéről néhány nappal ezelőtt megjelent az Ybl megvalósult álma – a Várkert Bazár története című kiadvány is, amely a Budavári Palotanegyedet bemutató könyvsorozat negyedik részeként az épület múltjába nyújt betekintést.
A vezérigazgató-helyettes emlékeztetett arra, hogy a Nemzeti Hauszmann Program több építkezése is befejező szakaszához érkezett. A Dísz téren újra áll a Vöröskereszt egykori székháza, amely az eredeti, korhű külsővel, és a legmodernebb belsőépítészeti technikák ötvözésével épült újjá, végéhez közeledik továbbá a Honvéd Főparancsnokság és a József főhercegi palota rekonstrukciója, de jól halad a Budavári Palota északi szárnyának megújítása is.
„Karácsony közeledtével a régi korok rég elfeledett üzeneteinek és ünnepeinek felelevenítésével talán közelebb tudjuk hozni a Budavári Palotába érkező turistákhoz azokat az ünnepi hagyományokat, amelyeket ma már csak a régi családok emlékezetéből vagy történeti forrásokból ismerhetünk” – emelte ki megnyitó beszédében Török Róbert, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum főigazgatója.
Felidézte, hogy a 19. század végén a kommunikáció, az üzenetváltás és a reklám forradalmának egyik eszköze volt a képes levelezőlap, „amolyan régi közösségi felület”, amely a gyors postaforgalomnak és a közlekedés fejlődésének köszönhetően hamar eljuttatott üzenetet, kívánságot és képi tartalmat egy másik emberhez, de a turizmus fejlődésének egyik kulcsfontosságú kommunikációs eszköze, szuvenír is volt.
A múzeum tizenegyezer darabot számláló képeslapgyűjteményének páratlan darabjait láthatja most a közönség – hangsúlyozta az igazgató, hozzátéve, hogy a tárlat a Mikulás, a krampusz, a karácsony és az újév hangulatos, kultúrtörténeti hagyományai mellett a képeslapok szerepére is felhívja a figyelmet.
A képes levelezőlapok használata a XIX. és XX. század fordulójára vált tömegessé, amikor a polgárság kevésbé vagyonos tagjai is szívesen küldtek pár soros üzeneteket családtagjaiknak, barátaiknak vagy szerelmüknek. Az ilyen üdvözletek, jókívánságok sorában különleges helyen szerepeltek a téli hónapokban postára adott lapok, hiszen a feladók távol lévő szeretteikkel is osztozni tudtak az ünnepek és a szünidő örömeiben.
A tárlat során tizenhat szabadon álló, kivilágított installációban összesen 32 tablófelületen tekinthető meg az ünnepi képeslapok világa, a keretek oldalain elhelyezett rejtvények segítségével pedig a gyerekek is megismerkedhetnek játékos formában a kiállítással. Különleges tárlatvezetéseket is tartanak: december 6-án Szabó T. Anna költő, író, december 14-én pedig Sal Endre író, az Újságmúzeum főszerkesztője vezeti körbe az érdeklődőket.
A tárlat február 10-ig tekinthető meg.
Forrás: MTI
Nyitókép: Boríték nélkül – Téli képeslapok a boldog békeidőkből című kiállítás a Budavári Palotanegyed Csikós-udvarán (Fotó: Várkapitányság)
Hozzászólások
Hozzászóláshoz lépjen be, vagy regisztráljon!
Bejelentkezés Regisztráció