A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) árverési oldalán 2025. január 14-én jelent meg a felhívás, miszerint  értékesíteni kívánják a Lónyay és a Kinizsi utcák találkozásánál fekvő, 1901 és 1903 között Központi Zálogház céljára épült, 4590 négyzetméter alapterületű ingatlant, amely jelenleg a Magyarországi Református Egyház tulajdonában áll. Az irodaházként és üzletházként nyilvántartott épületet a magyar állam 2018-ban ingyenesen adta a Magyarországi Reformtus Egyház tulajdonába, amely azt tervezte, hogy a szükséges átalakítási munkák elvégzése után a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara, Pszichológiai Intézete, valamint rektori hivatala veheti majd birtokba a két utcára nyíló, hatszintes, neogótikus házat.  

Ez a terv azonban már biztosan nem fog megvalósulni, hiszen mint az MNV árverési felületén megjelent hirdetményből kiderül: az épületet 6,5 milliárd forintos kikiáltási áron hirdették meg, január 17-ig pedig már be is kellett fizetni az 1,5 milliárd forint árverési előleget mindazoknak, akik a licitáláson részt kívánnak venni.

A Központi Zálogház homlokzati rajza az Építő Ipar 1902. március 30-i számából

Az egykori Központi Zálogház Lónyay utca 30-32. szám alatti épületét  Révész Sámuel és Kollár József tervei alapján 1901 és 1903 között emelték jellegzetes téglahomlokzattal. A hat szint közül a Lónyay utcai szárny földszintjén volt az ékszer- és ingófelvevő terem, a beadott tárgyakat az első emeleti két nagy teremben lehetett kiváltani, a felső emeleteken pedig raktárak sorakoztak. A Kinizsi utcai szárnyban kapott helyet az igazgatóság és a többi hivatalos helyiség, melyek a XX. század politikai változásai ellenére is megőrizték eredeti funkciójukat.

Az épület udvarból nyíló bejárata 2004-ben (Forrás: Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény)

A zálogkölcsönzés mellett 1920-tól árveréseket is tartottak az épületben, ahol nemcsak az ügyfelek beadott és határidőig ki nem váltott tárgyaira lehetett licitálni, hanem kortárs képzőművészek alkotásaira is. Négy évvel később a Magyar Postatakarékpénztárhoz csatolták az intézményt, melyet a második világháború után államosítottak. Neve 1948-ban Állami Zálogház és Árverési Csarnok Nemzeti Vállalatra, 1951-től pedig Bizományi Áruház Vállalatra (rövidítve BÁV) módosult. A rendszerváltozás után a BÁV részvénytársasággá alakult, a tulajdoni lap szerint 1992-ben jegyezték be tulajdonosnak a Bizományi Kereskedőház és Záloghitel Rt.-t. A cég vezetése 2006-ban döntött a Lónyay utcai központ eladásáról. Ekkor vette meg egy spanyol ingatlanhasznosító vállalat, mely szállodát tervezett ide, de a beruházás ötlete két évvel később lekerült a napirendről. 

A hatszintes, neogótikus ingatlant 2017-ben 3,5 milliárd forintért vásárolta meg az állam az akkori spanyol tulajdonostól, miután műemléki védelem alá helyezte, és 2018. április 11-én került az államtól a Magyarországi Református Egyház tulajdonába, amely egyetemi célokra szerette volna hasznosítani azt. A felújítás és átalakítás megtervezésére 2022 tavaszán ki is írták a közbeszerzési pályázatot, ám pár hónappal később eredménytelenek nyilvánították azt, előre nem látható körülményekre, a pénzügyi források hiányára hivatkozva.

Alig egy évvel később pedig kiderült, hogy a Magyarországi Református Egyház fenntartásában működő Károli Gáspár Református Egyetem új campusát a IX. kerületi Markusovszky téren alakítják ki, és ez az új helyszín ad majd helyet a jogász-, valamint a pszichológusképzésnek is, vagyis lekerült a napirendről, hogy ezeket a képzéseket a volt Központi Zálogházba költöztessék.

A Magyarországi Református Egyház a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Rt.-t bízta meg a tulajdonában álló, immár közel húsz éve üresen álló épület értékesítésével.  A műemléki védelem miatt a magyar államnak elővásárlási joga van a volt Központi Zálogházra, ám csak az árverés 2025. január 29-i befejezése után derül ki, kíván-e vele élni.

A nyitóképen: Az egykori Központi Zálogház 2004-ben (Forrás: Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény)