A Magyar Építészeti Központ és Múzeum tervezésére a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Titkársága által kiírt kétfordulós építészeti tervpályázaton az első díjat a Tér és Forma Szeged Építéstervező Kft. – BIVAK studio Kft. közös pályázata kapta 2023. decemberében

A nyertes építésziroda március 21-i bejegyzése szerint megkapták az építési engedélyt a Magyar Építészeti Központ és Múzeum terveire, melynek helyszíne a Városligeti Fasor és a Bajza utca által határolt tömb, a Walter Rózsi-villa közvetlen szomszédságában található. Itt nemcsak egy új főépület valósul meg, hanem megújul két századfordulós műemléki épület és két zárt sorú irodaház, valamint létrejön egy nyitott városi közpark is. A projekt fontos szakmai üzenete az építészeti újrahasznosítás, amely a felszín feletti építés 75 százalékát teszi ki.

Az épületegyüttes látványterve a Városligeti fasor felőli oldalon (Forrás: BIVAK)

Az épületet így mutatják be: „Az új főépület archetipikus tömegformálása a hagyományos vidéki mezőgazdasági épületek – pajták és csűrök – időtlen, méltóságteljes karakterét idézi. Léptékében igazodik a szomszédos szanatóriumokhoz és a Városligeti fasor villa épületeihez, mégis markánsan elkülönül a telken álló többi épülettől, így válik környezetében jelszerűvé.”

Nyitott közparkot is kialakítanak, látványterv (Forrás: BIVAK)

A koncepciót ismertetve azt írják: annak lelke a közel a háromezer négyzetméteres, mázaskerámia héjazat, amely a századfordulós városi középületek kerámia-architektúrájának kortárs átirata. Az egyedi kristálymázas kerámiák több, mint egyéves iparművészek és programozók közreműködésével zajló termékfejlesztési folyamat eredményei.

Az építésziroda azt közölte, hogy az alkotás során egyenlő arányban használtak manuális és digitális eszközöket, így már a munkafolyamatban is érvényesült a tradíció és innováció együttállása. A kézműves hagyományok és a 21. századi digitális technológiák fúziójából született színátmenetes felület az épület emblematikusságának záloga – fogalmaznak.

A Magyar Építészeti Központ és Múzeum látványterve (Forrás: BIVAK)
Változatos belmagasságú terek lesznek a központi épületben, látványterv (Forrás: BIVAK)

Azt írják: a karakteres tetőszerkezet alatt gazdagon rétegzett, változatos belmagasságú terek bontakoznak ki egy központi, különálló kiállítási maggal. A látogatói élményt többek között kávézó, múzeumshop, spacebox és építészeti piactér gazdagítják. 

Azt is közölték, hogy „az építészet mindenkié” alapelv szellemében olyan épületegyüttes megvalósításán dolgoznak, amely a szakma képviselőit, az épített környezet iránt érdeklődőket és a különböző generációkat egyaránt megszólítja. „A központ gyűjtemények kezelésének, az örökségvédelmi kutatásoknak, valamint változatos kiállításoknak és szakmai programoknak fog otthont adni – a konferenciáktól az építőtáborokig –, miközben szervesen kapcsolódik majd a város szövetéhez” – írják a bejegyzésben.

Nyitókép: A Magyar Építészeti Központ és Múzeum látványterve (Forrás: BIVAK)