Április 15-én sikeresen a helyére emelték az újrafaragott Közvádló-szobrot az Igazságügyi Palota homlokzatán – olvasható a Steindl Imre Program Facebook-oldalán.

Április 15-én sikeresen a helyére emelték a Közvádló-szobrot (Fotó: Steindl Imre Program)
A 2,2 tonna súlyú szobor (Fotó: Steindl Imre Program)
Helyére került a Közvádló szobor az Igazságügyi Palota homlokzatán (Fotó: Steindl Imre Program)

Az eredeti alkotás művésze Donáth Gyula volt, azonban az 1960-as évek elején egy szeles napon a rossz állapotú szobor a Kossuth térre zuhant. Pótlásakor, 1964-ben az új szobrot az új alkotó – akit eddig Ispánki Józsefként azonosított a szakirodalom, azonban a szobor leemelésekor fellelt kőfaragó jel szerint a valódi alkotója Szőke Lajos volt – nem az eredeti, címadó kézmozdulattal ábrázolta, így az elvesztette jelentéshordozó karakterét. 

Az eredeti alkotás, melyet Donáth Gyula készített (Fotó: Steindl Imre Program)
Az 1964-ben újrafaragott Közvádló-szobornak más formája van, mint az eredetinek (Fotó: Steindl Imre Program)

A bejegyzésből kiderül, hogy a rekonstrukció során ez az egyetlen olyan homlokzati szobor, melyet újrafaragtak, mégpedig az eredeti művészi koncepció alapján. A most beemelt 2,2 tonna súlyú alkotás Elek Imre műve, aki, felhasználva az eredeti szoborról készült képeket, hűen követte az eredeti alkotói szándékot. Erről a Vasárnapi Ujság így ír 1895. augusztus 18-án:  „a vádló ügyész arczáról leolvasható a bűn iránt érzett megvetés és iszonyat. Mereven kinyújtott karja élénken illusztrálja szinte hallható beszédjét”.

A hatvanas években készült pótlás 2024. decembere óta, restaurálása után a Legfőbb Ügyészségnek otthont adó Markó utcai épületet díszíti.

Az Igazságügyi Palota (ekkor Magyar Királyi Kúria és Ítélőtábla) 1898 körül, Klösz György felvételén (Forrás: Fortepan/Budapest Főváros Levéltára. Levéltári jelzet: HU.BFL.XV.19.d.1.07.148)

A jövőben a Hauszmann Alajos tervezte épület visszakapja eredeti funkcióját és újra a Kúria, vagyis a legfelsőbb bíróság otthona lesz. A házat ennek megfelelően, a Steindl Imre Program keretében alakítják át. A teljes körű felújítás és műemléki hitelességű rekonstrukció során a tervek szerint a homlokzatok, a szobordíszek és a műemléki belső terek visszanyerik egykori szépségüket.

Forrás: Steindl Imre Program

Nyitókép: Helyére került a Közvádló-szobor az Igazságügyi Palota homlokzatán (Fotó: Steindl Imre Program)