Hauszmann Alajos építész a Budavári Palota bővítésekor az új, északi szárny Szent György téri homlokzatára a magyarság szimbolikájával gazdagon díszített főbejáratot tervezett, amely a római korban igen népszerű diadalívek mintájára készült. Jungfer Gyula lenyűgöző szépségű szecessziós stílusú kovácsoltvas kapuja felett kapott helyet Jankovits Gyula szobrászművész „Hungária” című szoborcsoportja. Az alkotás a palota elkészítésében jelentős szerepet betöltő magyar ipar és kereskedelem dicsőségéről szólt – olvasható a Nemzeti Hauszmann Program Facebook-oldalán. 

A Hungária-szoborcsoport (Forrás: Arcanum, Hauszmann Alajos: A magyar királyi vár, 1912)

A szoborcsoportot a sóskúti bányából származó négy kőtömbből faragták ki, és 1899-ben helyezték el az északi szárny főbejáratának attikájára. A kompozíció közepére Jankovits Hungária allegorikus nőalakját helyezte magyaros, zsinóros díszöltözetben, fején a Szent Koronával. Jobb kezében a dicsőséget és a győzelmet szimbolizáló babérkoszorút, baljában Magyarország kiscímerét mint védelmező pajzsot tartotta. A Duna felőli oldalon kapott helyett a magyar ipart megtestesítő férfialak, kezében vésővel és kalapáccsal. Hungáriától nyugatra a kereskedelem allegorikus nőalakja ült, aki a kereskedelem ősi jelképét, a hírnökbotot tartotta – olvashatjuk.

A II. világháborúban az északi szárny és a kapuzat is megsérült. A Hungária-szoborcsoportból több elem is letört, ugyanakkor a kompozíció nagy része szinte sértetlenül átvészelte az ostromot. Ennek ellenére a háborút követően ideológiai okokból eltávolították az attikáról, összetörték, és a szoborcsoportnak nyoma veszett.

A Szent György téri főbejárat a II. világháború után, 1945-ben (Forrás: Fortepan/Képszám: 200882)

A kommunizmus időszakában az északi szárnyat historizáló építészeti elemeitől megfosztva, „lecsendesített” és sematizált formában építették át. Jelentősen megváltoztatták az épületszárny tömegét azzal, hogy három ablaktengely szélességben nyugat felé kiszélesítették. Megszüntették az eredeti Szent György téri főbejáratot is, és új bejáratot nyitottak a Munkásmozgalmi Múzeum számára a Hunyadi udvar északi, félreeső oldalán.

Az újjászülető Budavári Palota északi szárnya (Fotó: Nemzeti Hauszmann Program)

A bejegyzésből kiderül, hogy a Budavári Palota történelmi jelentőségű megújításának részeként a neves építész, Hauszmann Alajos eredeti tervei szerint építik újjá az északi szárnyépületet, amelynek északi kapuzata felett az újraalkotott Hungária-szoborcsoport kap majd ismét méltó helyet.

Forrás: Nemzeti Hauszmann Program 

Nyitókép:  A Budavári Palota északi szárnya a Szent György téri főbejárattal 1932-ben (Forrás: Fortepan/Képszám: 84737)